Projekt CINDERELA je 4-letni projekt, ki je financiran s strani Evropske unije v okviru programa Obzorje 2020. Njegov glavni cilj je narediti urbano gradbeništvo bolj snovno učinkovito in tako prispevati k oblikovanju krožnega gospodarstva. Projekt koordinira Zavod za gradbeništvo Slovenije in vključuje 13 partnerjev iz sedmih evropskih držav. Od slovenskih partnerjev poleg Zavoda za gradbeništvo Slovenije v projektu sodeluje podjetje Nigrad, ki bo, skupaj s povezanim partnerjem Inštitutom Wcycle Maribor, demonstriralo proizvodnjo in vgradnjo novih, bolj trajnostnih, gradbenih proizvodov. Partnerji projekta bodo skupaj oblikovali in v realnih okoljih demonstrirali nov krožni poslovni sistem, ki temelji na proizvodnji in uporabi gradbenih proizvodov iz sekundarnih surovin v lokalnem okolju.
Gradbeništvo je eden izmed največjih porabnikov surovin, hkrati pa tudi sektor, kjer je povečanje surovinske učinkovitosti lahko največje. Številne primarne surovine v gradbeništvu lahko namreč zamenjamo s sekundarnimi surovinami, ki nastanejo z recikliranjem odpadkov. Odlično okolje za preverjanje učinkovitosti trajnostnega gradbeništva in modelov krožnega gospodarstva, osnovanega na sekundarnih surovinah, je urbano okolje. V mestnih središčih namreč poteka intenzivna gradnja zaradi vedno večjega števila prebivalcev in storitev, mesta so geografsko in administrativno zaključene enote, transportne poti surovin so v njih kratke, v njih pa nastajajo tudi velike količine različnih odpadkov, ki so primerni viri surovin.
Nov poslovni model z imenom CinderCEBM je osrednja tema projekta. Osnovan je na recikliranju različnih odpadkov, ki se pojavljajo v mestnih in obmestnih okoljih. To so odpadki, ki nastanejo pri gradnji in rušitvi objektov, ostanki pri predelavi komunalnih odpadkov, ostanki pri čiščenju odpadnih komunalnih vod, pa tudi različni industrijski odpadki. V nekaterih primerih tovrstni odpadki vsebujejo tudi surovine, ki v Evropi kritično primanjkuje, kot je npr. fosfor v blatu iz čistilnih naprav. Skupno tem odpadkom je, da se trenutno še vedno v veliki meri odlagajo ali sežigajo. Z ustreznimi tehnologijami, ki morajo biti dovolj enostavne in finančno sprejemljive, da jih je možno izvesti z obstoječo gradbeno in proizvodno opremo, odpadke recikliramo v gradbene proizvode, ki imajo ustrezne lastnosti glede na nameravano uporabo. Novi proizvodi so običajno cenejši in imajo hkrati boljši okoljski odtis v primerjavi s konvencionalnimi proizvodi.
V podporo krožnemu poslovnemu modelu CinderCEBM bomo v okviru projekta razvili večmodularno storitev na enem mestu (angleško “one-stop-shop-service”) CinderOSS, ki bo pokrivala storitve razvoja novih tehnologij in proizvodov, oblikovanje trga, vključno z dopolnilnimi ukrepi in predlogi za nove zakonodajne in administrativne postopke, storitve na področju digitalnega poslovanja ter samo proizvodnjo in gradnjo z novimi proizvodi. Zlasti digitalno poslovanje, ki omogoča večjo transparentnost in sledljivost poti od odpadka do proizvoda je pomembno za krožne poslovne modele. To področje v projektu pokriva BIM tehnologija. Oblikovali bomo BIM knjižnice novih trajnostnih materialov za lažje projektiranje in gradnjo z njimi, digitalizacija pa bo omogočila tudi večjo sledljivost vgrajenih proizvodov in njihovo ponovno recikliranje ob izteku življenjske dobe objekta.
Skozi aktivnosti projekta bodo lahko različne ciljne skupine pridobile novo znanje in spretnosti za bolj trajnostno upravljanje z odpadki in njihovo uporabo v gradbeništvu. Lokalni, regionalni in nacionalni odločevalci bodo dobili informacije o novih krožnih storitvah in materialih, vrednostnih verigah in tudi orodjih za odločevanje. Oblikovalci politik bodo prejeli informacije o različnih ovirah in spodbudah ter predloge novih spodbud za krožno gospodarstvo. Imetniki odpadkov bodo lahko z vpeljavo novih poslovnih modelov, ki vključujejo recikliranje odpadkov v gradbene proizvode namesto odlaganja, postali bolj konkurenčni. Gradbena podjetja, najpomembnejši akterji trajnostnega urbanega gradbeništva, pa bodo pridobila informacije o proizvodnji trajnostnih gradbenih proizvodov, osnovanih na sekundarnih surovinah, njihovih lastnostih, načinih vgradnje in vzdrževanja kot tudi različna z BIM podprta orodja za modernejšo in hitrejšo gradnjo. Projekt je zanimiv tudi za splošno javnost, ki jo vidimo kot pomembnega akterja v implementaciji novih krožnih modelov, saj je ta v veliki meri odvisna od njihove aktivne participacije in sprejemanja.
Zanimivo? Spremljajte našo spletno stran in se prijavite na prejemanje e-novic na spletnem naslovuwww.cinderela.eu.