Maribor se je priključil številnim evropskim prestolnicam (Budimpešti, Kopenhagnu, Helsinkom, Pragi …) in je v skupini prvo podpisnikov podpisal Deklaracijo evropskih krožnih mest. S podpisom tudi v našem mestu priznavamo potrebo po pospeševanju prehoda iz linearnega v krožno gospodarstvo v Evropi. Mesta in regije, ki so podpisale deklaracijo, so zavezane, da bodo delovale kot ambasadorji in zagovarjale krožno gospodarstvo, ki vodi do učinkovite, nizkoogljične in družbeno odgovorne družbe, v kateri je poraba virov ločena od gospodarske rasti.
Ponosni smo, da je Inštitut Wcycle Maribor v procesu nastajanja Deklaracije pomagal pri oblikovanju besedila deklaracije in vzpostavitvi podpornih dokumentov, ki bodo občinam podpisnicam omogočala spremljanje aktivnosti, rezultatov in doseganje zastavljenih ciljev prehoda v krožne mestne politike.
Podpisniki deklaracije bodo sodelovali s partnerskimi mesti in postali del močne enotne skupine mest, ki bo pomagala ozaveščati o dolgoročnih političnih, družbenih, okoljskih in finančnih koristih krožnega gospodarstva ter prispevala k razvoju podpornega političnega okvirja za dosego ambiciozno zastavljenih ciljev. Inštitut Wcycle Maribor bo tako v lokalnem okolju s primeri dobrih praks, razvitih v številnih evropskih projektih, nudil občini in javnim podjetjem vso podporo pri oblikovanju lastnih ambicioznih krožnih ciljev. Zaradi aktivne in prepoznavne vloge Inštituta Wcycle Maribor na področju krožnega gospodarstva v Evropi že danes predstavlja pionirsko in prepoznavno mesto v regiji, ki si prizadeva skozi različne inovativne pristope zaščititi naravne vire, za katere se vse bolj zavedamo, da so omejeni.
Mesta in regije so zibelke inovacij in družbeno-ekonomskih preobrazb z ogromnim potencialom za vodenje prehoda v krožno gospodarstvo. Lokalne in regionalne oblasti upravljajo številne ključne sektorje na urbanih območjih, kot sta mobilnost in ravnanje z odpadki, in so na koncu odgovorne za nadzor nad rabo zemljišč in urbanizmom. Zato so gonilna sila spodbujanja krožnega gospodarstva, ki vodi v bolj trajnostno in prožno prihodnost.
Iniciator deklaracije je bil ICLEI, največje združenje mest na svetu s trenutno nekaj več kot 1.700 člani. Število evropskih mest podpisnic pa se daljša. Izjava odraža širša evropska prizadevanja za ponovni razmislek o načinu našega gospodarstva in družbe. Nedavni začetek evropskega zelenega dogovora (Green Deal) prikazuje ambiciozne načrte Evropske unije, da postane prva podnebno nevtralna celina do leta 2050 in se preoblikuje v pošteno in uspešno družbo, v kateri je gospodarska rast ločena od rabe virov in škode za okolje. Takšna preobrazba je hkrati izziv in priložnost za evropska mesta. 75 % Evropejcev živi v urbanih območjih, zaradi česar mesta porabijo 75 % naravnih virov, pridelajo 50 % svetovnih odpadkov in proizvedejo 60-80 % emisij toplogrednih plinov.