Letošnji Art Kamp je že drugič zapored potekal v znamenju odgovornega ravnanja z odpadki, saj smo sklenili zavezo, da bomo prireditev z doslednim izvajanjem ukrepov izpeljali kot Prireditev z manj odpadki, ki je predstopnja Zero Waste prireditve. Pri določitvi ukrepov so tudi letos pomagali Ekologi brez meja, ki imajo na tem področju bogate izkušnje. Poudarek je bil na doslednem ločevanju odpadkov, predvsem umikanju košev za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov, saj je na prireditvenem prostoru stalo 12 dodatnih ekoloških otokov, na katerih smo ločeno zbirali embalažo, papir in steklo, ob gostinskem delu so bile nameščene posode za biološke odpadke, javni koši pa so dobili vlogo priročnih mizic ob nameščenih klopeh.
Zraven nameščene infrastrukture, ki je omogočala enostavno ločeno zbiranje odpadkov je bila ves čas Art kampa aktivna tudi Zelena straža, prostovoljci, ki so dodatno skrbeli za dosledno ločevanje odpadkov. Trud, ki smo ga skupaj, organizatorji, sodelujoči in obiskovalci, vložili v ločeno zbiranje odpadkov, se kaže tudi v številkah. Medtem ko smo lani v osmih dneh prireditev zbrali 2.485 kg odpadkov, smo letos zbrali 221 kg odpadkov manj, posebej pa nas veseli, da smo v primerjavi z lani zbrali kar 20 % manj mešanih komunalnih odpadkov. Najbolj se je povečala količina zbrane odpadne embalaže, in sicer smo je zbrali za več kot 100 kg več kot lani.
Letos smo bili aktivni del Art kampa tudi v Inštitutu Wcycle Maribor, saj smo povezali štiri naše soustanoviteljice, Snago, Mariborski Vodovod, Energetiko Maribor in Nigrad, ki so dnevno poskrbeli za zanimive delavnice, na katerih smo ustvarjali iz odpadnih materialov. Dogajanje so popestrili tudi trije eko frajerji, njihovo zgodbico o krožnem Mariboru pa bomo v začetku prihodnjega tedna ekskluzivno objavili na naši spletni strani.