Mestni svetniki so na četrtkovi seji sprejeli strateški dokument, ki Maribor postavlja ne samo na zemljevid pomembnih mest v prizadevanjih za prehod v krožno gospodarstvo, ampak je s tem Maribor postal prvo slovensko mesto, ki ima sprejeto uradno Strategijo prehoda v krožno gospodarstvo.
Strategija je pripravljena kot dokument z izhodišči, kako v mestu povezati odpadne materiale, snovi, energijo in jih predelati tako, da jih lahko ponovno uporabimo v proizvodnih procesih. Ponosni smo, da je Maribor prvo slovensko mesto, ki je pripravilo takšno strategijo, torej dokument, usmerjen načrt, kako doseči, da bo mesto zaživelo krožno.
Strategija je pripravljena zelo široko, nastajala pa je več kot leto dni. K sodelovanju smo preko delavnic povabili več kot 100 udeležencev iz različnih panog – sodelovali smo s Štajersko gospodarsko zbornico, se posvetovali z zainteresirano javnostjo, svoje predloge je podala tudi mestna uprava. Rezultat dela je torej strateški dokument, ki pove, katere korake mora mesto narediti, da bo dejansko zaživelo krožno.
Strategije ne gre zamenjevati s projekti, ki jih pripravljamo in za katere smo prejeli tudi nepovratna evropska sredstva. Projekti pomenijo udejanjanje strategije, v samo strategiji pa seveda niso zapisani, saj gre za strateški, usmeritveni dokument.
Kljub temu velja izpostaviti, da smo z znanjem, idejami in izkušnjami na odlični poti, da s pomočjo nepovratnih evropskih sredstev mesto zares usmerimo na krožno pot. In kateri so ti projekti? Vključujejo podjetja v večinski javni lasti – Snago z njihovim Centrom za pripravo sekundarnih surovin, Nigrad, ki sodeluje v projektu Cinderela, za katerega smo prejeli skoraj 2 milijona € nepovratnih sredstev, projekt Urbana zemljina na hrano, ki združuje 8 partnerjev, med njimi tudi mariborsko občino, Snago in Inštitut Wcycle, za katerega smo prejeli skoraj 3 milijone nepovratnih €. Nato so tukaj še manjši projekti, v skupni vrednosti okoli pol milijona evrov, kot partner pa se pojavlja tudi Mariborski Vodovod.
Tudi evropsko sofinanciranje teh projektov, ki jim bodo seveda sledili še drugi, kaže na to, da je pot v krožno gospodarstvo, ki smo jo izbrali, pravilna.