Maribor se je kot primer dobre prakse prehoda v krožno gospodarstvo na letošnjem Evropskem tednu regij in mest, ki je v Bruslju potekal prejšnji teden, predstavil že tretjič. To je svojevrstno priznanje Evropske unije našemu mestu, ki je v sodelovanju z Inštitutom Wcycle ter Slovenskim gospodarskim in raziskovalnim združenjem organiziralo delavnico z naslovom Circural economy for sustainable development (Krožno gospodarstvo za trajnostni razvoj). Zanimanja za delavnico je bilo več kot prostora na Stalnem slovenskem predstavništvu v Bruslju, zato smo polovico zainteresiranih morali zavrniti. »Odziv tako slovenskih gostov, predvsem pa neverjeten odziv tujih gostov, strokovnjakov in visokih predstavnikov mest in regij kaže na to, da v Mariboru z začrtano zgodbo delamo dobro. Strokovnjaki priznavajo, da smo trenutno korak pred ostalimi. Hvalijo naš pristop in zagnanost. Zares smo unikum in na to smo ponosni,« je povedal direktor Inštituta Wcycle Tine Šalamon.
Uvodoma je zbrane nagovoril Draško Veselinovič iz Slovenskega gospodarskega in raziskovalnega združenja v Bruslju (SBRA), ki je izpostavil uspešnost ne samo mariborskih ampak vseh slovenskih projektov in idej na področju krožnega gospodarstva. Posebno priznanje je s tem, ko je poudaril, da dobre prijave na sofinanciranje projektov ni mogoče spisati čez noč, dal tudi mariborski stroki, saj smo pri projektih, ki so sofinancirani z evropskimi sredstvi, zelo uspešni. V tem letu smo pridobili za približno 5 milijonov evrov nepovratnih evropskih evrov. Model prehoda v krožno gospodarstvo, vključno z najpomembnejšim dokumentom, s strani mestnega sveta sprejeto Strategijo prehoda mesta v krožno gospodarstvo, je predstavil Igor Kos. Maribor je trenutno prva in hkrati edina občina v Sloveniji, ki ima pripravljen ta strateški dokument in projekte za dejansko implementacijo koncepta krožnega gospodarstva v življenje mesta.
V posebno čast si štejemo, da se je delavnice udeležil tudi nekdanji komisar za okolje dr. Janez Potočnik, ki spremlja razvoj mesta na področju krožnega gospodarstva od samega začetka, saj je bil z nami že na prvi delavnici leta 2016.
Ob robu delavnic so se predstavniki mariborske delegacije, sestavljene iz predstavnikov Mestne občine Maribor, Inštituta Wcycle ter podjetij Energetika Maribor ter Energija in okolje, sestali tudi z nekaterimi slovenskimi evropskimi poslanci, domačimi strokovnjaki na delu v Bruslju in tudi tujimi strokovnjaki na področjih raziskav in razvoja, energetike, krožnega gospodarstva in politike. »Številni bilateralni konkretni sestanki nam bodo odprli veliko vrat. Znanja imamo ogromno, zdaj je čas, da ga vnovčimo,« je dejal direktor Inštituta Wcycle Tine Šalamon.