Inštitut Wcycle je partner v evropskem projektu FoodWave, ki v središče postavlja ozaveščanje mladih do 35. leta starosti o trajnostnih načinih pridelave in uživanja hrane za ublažitev posledic podnebnih sprememb. Ker se vse več mladih zaveda, da se ponudba in povpraševanje po lokalno pridelani hrani največkrat srečujeta prav na lokalnih tržnicah, smo se povezali z Mariborskimi tržnicami, s katerimi bomo v nadaljevanju projekta dali glas tudi mladim kmetovalcem, ki so v procesu prenosa družinskih kmetij na novo generacijo. S tem bomo lokalno pridelani hrani dali obraz in jo naredili še bolj prepoznavno v lokalnem okolju, hkrati pa bomo osvetili priložnosti tudi za ostalo mladino, ki se zaveda pomena kratkih oskrbnih verig, ki dajejo lokalno pridelani hrani dodatno konkurenčno prednost.
Naše sodelovanje z Mariborskimi tržnicami smo pričeli v soboto, 5. junija, ko smo obeležili svetovni dan okolja. V okviru aktivnosti smo obiskovalce osrednje mariborske tržnice na Vodnikovem trgu ozaveščali o pomembnosti samooskrbe, poudarek pa dali tudi na trajnostne načine ravnanja z odpadno hrano. Ne samo premišljeno nakupovanje tudi iznajdljivost pri kuhanju je ključnega pomena, če želimo, da količino odpadne hrane na slovenski ravni opazno znižamo. V okviru akcije smo bili obiskovalcem osrednje mariborske tržnice na voljo s konkretnimi nasveti, naše prakse pa smo predstavili tudi mednarodno, vsem 29. projektnim partnerjem iz 17 držav, saj smo se v živo iz tržnice pridružili spletnemu dogodku, ki ga je na ta dan organiziral vodilni partner projekta, mesto Milano.
Sodelovanje z Mariborskimi tržnicami bomo nadaljevali ves čas trajanja projekta, to je do leta 2023, saj bo mlada generacija kmetovalcev vključena v naslednjo sezono izobraževalnih vsebin, ki so ključni del tega evropskega projekta. V teh dneh se je začela tudi prva poletna šola za prehrambene aktiviste, v kateri bomo prijavljene mlade ob podpori lokalnih in mednarodnih strokovnjakov naučili prepoznati klimatske spremembe, ki jih povzroča pridelava hrane, trajnostnih načinov pridelave in porabe hrane, veščin spodbujanja trajnostnega odnosa do hrane prek socialnih medijev, vloge lokalne skupnosti v prizadevanjih za trajnostni odnos do hrane in spoznali možnosti, ki jih posameznikom nudi evropski projekt FoodWave.