V okviru projekta Mestne občine Maribor Interreg Alpine Space Greencycle želimo pridobiti čim več različnih pogledov na prehod Maribora v krožno gospodarstvo, ki bodo nato vsebinsko smiselno vključeni v oba projektna dokumenta.
Pripravljamo namreč Strategijo prehoda v krožno gospodarstvo in konkreten akcijski načrt njenega izvajanja, ki zajema kar dvajset zasnovanih krožnih projektov v mestu Maribor. Poglejte osnutek strategije. Se kje najdete? Vaše predloge pričakujemo na našem elektronskem naslovu.
Steber mariborskega prehoda v krožno gospodarstvo izhodiščno predstavljajo podjetja, ki so v večinski javni lasti. Model Wcycle, na katerem temelji mariborski prehod v krožno gospodarstvo, je bil predstavljen že leta 2016, ko je veliko zanimanja požel tudi na Evropskem tednu regij in mest v Bruslju. Podjetja, ki v mestu izvajajo obvezne javne službe, so ožilje mesta, so servis občanom in ko bomo uspeli uresničiti večino projektov, ki so znotraj strategije načrtovani, bo Maribor mesto, ki bo v vsaj 80 % živelo krožno. Danes je mesto v poziciji, ko ima z odpadki samo stroške, ima odvečno in izgubljeno energijo, prečiščene odpadne vode ne uporabljamo. Z modelom Wcycle presežemo stare modele delovanja. Iz odvečnih ali presežnih snovi in energije naredimo nove proizvode oziroma materiale in storitve, iz njih pa posledično ustvarjamo nove prihodke, s katerimi zmanjšujemo lastne stroške. Izkoristiti moramo tudi potencial degradiranih območij, ki predstavljajo približno 8 % površine mesta. Temelj krožnih modelov je torej sodelovalna ekonomija, s katero dosežemo želene sinergijske krožne učinke.